Nasz Olimpijczyk - Fabian Barański

Fabian Barański, 22-letni zawodnik Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego będzie reprezentował Polskę, podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020. Jest to ogromny sukces samego zawodnika, ale także naszego Towarzystwa, które w tym roku świętuje 135-lecia istnienia. Fabian jest pierwszym olimpijczykiem reprezentującym nasz klub, z którym jest związany od początku swojej kariery sportowej.

Podczas Igrzysk w Tokio, Fabian również jako jedyny, będzie reprezentował nasze miasto, Włocławek.

Swoją przygodę z wioślarstwem rozpoczął w wieku 13 lat. W tym czasie wywalczył 8 medali Mistrzostw Polski, cztery razy reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Świata, zdobywając 2 medale, a także 5 razy reprezentował Polskę podczas Mistrzostw Europy, zdobywając 3 medale. 

 

Fabian od początku kariery, prowadzony jest przez klubowego trenera, Krzysztofa Gabryelewicza, spod którego skrzydeł wyszła niezliczona ilość medalistów Mistrzostw Polski a także medalistów Mistrzostw Europy i Świata, począwszy od kategori juniorów aż po seniorów.

 

Fabianowi życzymy szybkich startów w Tokio.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego osadę czwórki podwójnej z Fabianem Barańskim.

 

 

Monografia Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Zachęcamy do zakupu bogato ilustrowanej monografii WTW Włocławek Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie 1886-2018 autorstwa Andrzeja Winiarskiego. Książka, w twardej oprawie, liczy prawie 400 stron i zawiera niemalże 500 fotografii, ukazujących dzieje Towarzystwa na przestrzeni 130 lat. Przedstawiono w niej postaci założycieli WTW, wyróżniających się działaczy, sportowców, historię zmiany nazw i przynależności a także sukcesy sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej, których było niemało. 

 

Książka może być przyjemną lekturą dla starszych zawodników Towarzystwa, którzy w młodzieńczych latach trenowali w klubie przy ulicy Piwnej a także źródłem wiedzy i ciekawą lekcją historii dla młodych zawodników i mieszkańców Włocławka. Piękne fotografie z okresu międzywojennego, powojennego czy współczesne, ukazują piękno sportu jakim jest wioślarstwo i pozwalają lepiej poznać piękną historię Towarzystwa, momenty wyjątkowe, wielkie sukcesy a także chwile trudne i porażki sportowe.

 

Cena książki: 100 zł

Kontakt: Prezes WTW - Kazimierz Sikorski - tel. +48 501 161 440

 

Ranking konkurencji

Liczba medali Mistrzostw Polski  zdobytych przez zawodników Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w poszczególnych konkurencjach (bez podziału na kategorie wiekowe)

 

Kobiety
Konkurencja Złoty
medal
Srebrny
medal
Brązowy
medal
Łącznie
wiosła krótkie W1x jedynka 4 1 4 9
LW1x jedynka wagi lekkiej 1 1 1 3
W2x dwójka podwójna 1   2 3
LW2x dwójka podwójna wagi lekkiej 1     1
W4x czwórka podwójna       0
W4x+ czwórka podwójna ze sterniczką 2 2 2 6
wiosła długie W2- dwójka bez sterniczki 14 15 11 40
W4- czwórka bez sterniczki 10 4 2 16
W8+ ósemka ze sterniczką 4 7 2 13
           
  Razem: 37 30 24 91
Mężczyźni
Konkurencja Złoty
medal
Srebrny
medal
Brązowy
medal
Łącznie
wiosła krótkie M1x jedynka 2 6 7 15
LM1x jedynka wagi lekkiej 3   2 5
M2x dwójka podwójna 1 4 4 9
LM2x dwójka podwójna wagi lekkiej     1 1
M4x czwórka podwójna 2 4 4 10
M4x+ czwórka podwójna ze sternikiem 1 2 1 4
wiosła długie M2- dwójka bez sternika 4 6 6 16
LM2- dwójka bez sternika wagi lekkiej 3 8 2 13
M2+ dwójka ze sternikiem 8 4 10 22
M4- czwórka bez sternika     2 2
LM4- czwórka bez sternika wagi lekkiej   1   1
M4+ czwórka ze sternikiem 2 9 10 21
M8+ ósemka ze sternikiem 3 6 3 12
             
  Razem: 29 50 52 131
             
             
  Łącznie (kobiety i mężczyźni): 66 80 76 222

Włocławscy wioślarze z nową łódką FILIPPI

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie otrzymało nową łódź wioślarską - jedynkę firmy FILIPPI. Łódź została zakupiona przez Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku a uroczystego przekazania dokonał prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, zastępca prezydenta Barbara Moraczewska oraz dyrektor OSiR Andrzej Walczak. 

 

Jedynka tak wysokiej klasy była naszemu Towarzystwu bardzo potrzebna. Starsze, wysłużone łodzie nie pozwalają w pełni na równi konkurować z najlepszymi zawodnikami w Polsce, Europie i na świecie. Bardzo się cieszymy i serdecznie dziękujemy władzom miasta za zakup tej wspaniałej łodzi, która przez wiele kolejnych lat będzie służyła włocławskim wioślarzom.

 

Akademia Dokumentalna we Włocławku

 

Fundacja ANWIL dla Włocławka i DKF Ósemka

zapraszają na seanse filmowe

AKADEMII DOKUMENTALNEJ we Włocławku

 

Harmonogram seansów Akademii Dokumentalnej w styczniu

 

Wtorek, 09.01.2018 r., godz. 19:00

„NIEMIECKI ŻYCIORYS”

reż.: Christian Krönes, Florian Weigensamer, Roland Schrotthofer, Olaf S. Müller

czas trwania: 113 min.

kraj/rok: Niemcy/2017

 

Kameralny portret Brunhilde Pomsel – kobiety, która w czasie II wojny światowej była sekretarką jednego z najwyżej postawionych nazistów, Josepha Goebbelsa. Pomsel, po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 roku wstąpiła do nazistowskiej partii NSDAP. Rozpoczęła pracę w radiu, a w 1942 roku przeszła do ministerstwa propagandy. Pracując jako sekretarka Goebbelsa, ostatnie dni wojny spędziła w piwnicy ministerstwa, które nadal funkcjonowało. 1 maja 1945 roku dowiedziała się od kolegów o śmierci szefa propagandy. Spędziła pięć lat w rosyjskich obozach specjalnych utworzonych na terenie byłych niemieckich obozów koncentracyjnych - Buchenwald i Sachsenhausen oraz w więzieniu Hohenschoenhausen w Berlinie. Po zwolnieniu z obozu pracowała w rozgłośni radiowej Suedwestfunk w Badan-Baden, a następnie w ARD w Monachium. Zmarła w styczniu 2017 r., w wieku 106 lat, w domu starców w Monachium.

Film realizowany był rok wcześniej. Twórcy filmu oddali jej głos, wybierając najbardziej minimalistyczne medium: czarno-biały obraz, zbliżenie twarzy, żadnego tła, żadnych dekoracji, żadnych dźwięków z offu, samo słowo. Czerń i biel, w jakich przedstawiona jest twarz kobiety, wyostrzają głębokie bruzdy, jakie wyrył na niej czas. Gęsta sieć zmarszczek przypomina korę drzewa. W miarę opowieści dowiadujemy się, co kryje się pod tą powierzchnią. Historia życia i ocena minionych wydarzeń zostają jaskrawo oświetlone przez czarno-biały filtr historii. Treścią opowieści, z jaką konfrontujemy się jako widzowie, jest szarość, zwykłe banalne życie determinowane podstawowymi instynktami, unikaniem bólu, lękiem, obowiązkiem, konformizmem, obojętnością wobec polityki czy spraw, na które wydawałoby się nie mamy żadnego wpływu. I tylko co jakiś czas relację kobiety przerywają krótkie archiwalne materiały przedstawiające triumfy Trzeciej Rzeszy i ich tragiczne skutki.


 

wtorek, 16.01.2018 r., godz. 19:00

„BOBBI JENE”

reż.: Elwira Lind

czas trwania: 95 min.

kraj/rok: Dania, Szwecja/2017

 

Bobbi Jene Smith to amerykańska tancerka o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina.

To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej – to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Jednak po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company – ku zaskoczeniu wszystkich – Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki, portretując szczególny etap jej biografii, gdy zdecydowała się porzucić wygodne życie gwiazdy i zaryzykować walkę o samą siebie. Proces rodzenia się własnej artystycznej niezależności przebiegał jednak w nowej dla niej przestrzeni i konfiguracji. Film pokazuje konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i – pozornie tylko – zaskakujących decyzji. Ukazuje również towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To również portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmowanych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca.

 

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Zapraszamy.

Dodatkowe informacje