Oczekując na nową przystań

Trwa budowa nowoczesnej przystani wioślarskiej u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły. Prace budowlane przebiegają w dobrym tempie i z dnia na dzień można obserwować jak zmienia się wygląd przystani. Budowany obiekt stanie się nową siedzibą Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Obecny budynek klubu został zbudowany dzięki staraniom wieloletniego i zasłużonego prezesa Towarzystwa, Jerzego Bojańczyka pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Ze względu na swój wiek, jak i wielokrotne zalewanie w czasie powodzi, jest on w bardzo kiepskim stanie technicznym i w zasadzie nie nadaje się już do prowadzenia w nim treningów i działalności klubu. 

W latach 80. ubiegłego wieku klub nasz został odcięty od Wisły, rzeki na której pokolenia włocławskich wioślarzy swobodnie uprawiały wioślarstwo. Wybudowany betonowy stopień na rzece Zgłowiączce rozpoczął trudne zmagania z zejściem na wodę. Niemożliwym stało się już rozpoczęcie treningu pod siedzibą klubu. W zamian za to, należy przenieść łodzie wioślarskie na dystansie ok. 200 metrów. Każde zejście na trening wymaga nie lada ekwilibrystyki i zahartowania. Przygotowanie do zejścia na wodę to codzienna utrata kilkudziesięciu minut. Najgorzej jest w miesiącu marcu i kwietniu, kiedy woda ma temperaturę kilku stopni. Po drodze niszczy się także sprzęt wioślarski o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nauczenie najmłodszych nie łatwej sztuki schodzenia na wodę jest naprawdę dużym wyzwaniem. Należy również zaznaczyć, że jesteśmy jedynym klubem w Polsce, który nie posiada pomostów pozwalających na zejście na wodę, bez wchodzenia do niej. 

Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na ukończenie nowej przystani, która stanie się najpiękniejszym tego typu obiektem w Polsce. Jednocześnie ułatwi ona w dużym stopniu działalność klubu, codzienne treningi i miejmy nadzieję zachęci młodych Włocławian do rozpoczęcia treningów w naszym Towarzystwie. 

O tym, jakie trudności muszą pokonać wioślarze aby zejść na wodę oraz na jakim etapie budowy jest przystań, można się przekonać oglądając zdjęcia:

Zobacz zdjęcia 

 

 

Dodatkowe informacje