Niezapomniane momenty WTW Włocławek

Przedstawiamy dzisiaj nasze złote ósemki juniorów, które trzykrotnie w historii zdobywały złote medale Mistrzostw Polski dla WTW Włocławek.

 

 

Pierwszy, historyczny dla włocławskich wioseł złoty medal w ósemce został zdobyty w 1976 roku.

Pomysł utworzenia ósemki powstał w planach trenera Tadeusza Gawrysiaka jesienią 1975 roku, kiedy to w klubie przy ulicy Piwnej 3, pojawiła się grupa kilkunastu zawodników, o bardzo dobrych warunkach psycho-fizycznych. Ciężka praca w okresie jesienno-zimowym a zwłaszcza na obozie zimowym w Międzyzdrojach, wyselekcjonowała ośmiu najlepszych.

Pierwszy start ósemki odbył się w maju na regatach okręgowych w Bydgoszczy, gdzie nasi reprezentanci zostawili w pokonanym polu osady Olimpii Grudziądz, KKW Bydgoszcz i BTW Bydgoszcz.

W lipcu, przed Mistrzostwami Polski Juniorów zorganizowany został trzytygodniowy obóz, na którym nasza ósemka szlifowała formę. Przed wyjazdem na Mistrzostwa Polski, jeszcze na obozie w Kruszwicy odbył się sparring z ósemką Dolmelu Wrocław, który to zakończył się porażką włocławskiej ósemki.

W niezbyt dobrych nastrojach wyjeżdżała nasza ekipa na Mistrzostwa Polski Juniorów do Poznania.

 

W Poznaniu zgłoszonych zostało 16 ósemek. Bieg eliminacyjny został rozegrany pod dyktando naszych zawodników, którzy pokonali wszystkich przeciwników i uzyskali bezpośredni awans do finału. W wyścigu finałowym od startu włocławianie uzyskali nieznaczną przewagę, którą dowieźli aż do mety.

Na drugim miejscu uplasowała się ekipa AZS Warszawa a na trzecim Dolmelu Wrocław.

W składzie zwycięskiej ósemki płynęli wówczas: Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Ryszard Grzeszkiewicz, Krzysztof Kolanowski, Marek Lewandowski, Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki, sternik Piotr Kołodziejczak.

 

Mistrzowie Polski z 1976 r. Od lewej: Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Ryszard Grzeszkiewicz, sternik Piotr Kołodziejczak, trener Tadeusz Gawrysiak, Krzysztof Kolanowski, Marek Lewandowski, Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki.

 

Sukces z 1976 roku był niedoścignionym osiągnięciem przez wiele następnych lat. W latach 1978, 1979, 1983, 1986 i 1987 nasze ósemki stawały na podium Mistrzostw Polski lecz nie udało się im stanąć na jego najwyższym stopniu.

 

Jesienią 1999 roku trenerem w WTW został Krzysztof Gabryelewicz, złoty medalista z 1976 roku. Jednym z zadań nakreślonych na najbliższe lata było zbudowanie męskiej ósemki i zdobycie medalu. Powstała bardzo duża grupa zawodników szkolona w tym właśnie celu przez duet trenerski: Krzysztof Gabryelewicz – Wojciech Łęga.

Grupa ta rywalizująca między sobą na dwójkach bez sternika trenowała na ósemce rzadko, co przyczyniło się do znacznej koncentracji schodząc na treningi na ósemce.

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Kaliszu w lipcu 2001 roku nasza ósemka wystartowała w składzie: Łukasz Mikołajczyk, Rafał Sykuła, Marcin Liniewski, Piotr Dorsz, Adrian Sompolski, Piotr Chyczewski, Kamil Kucha sternik Tomasz Łęga.

Wyścig eliminacyjny zakończył się zwycięstwem naszych zawodników tak jak 1976 roku, i tak jak wówczas WTW Włocławek uzyskało bezpośredni awans do finału.

W finale znaczną przewagę od startu uzyskali zawodnicy SMS Płock, którzy na półmetku wygrywali aż 8 sekund nad resztą stawki. Przewaga płockich wioślarzy utrzymywała się aż do 300 metrów przed metą, kiedy to szlakowy ósemki WTW, Łukasz Mikołajczyk rozpoczął finisz. Finisz niewiarygodny, który na lata utkwił w pamięci licznie zgromadzonej na mecie widowni. Dosłownie na ostatnich dziesięciu metrach przed linią mety nasi zawodnicy minęli słabnących zawodników z Płocka, zdobywając dokładnie po 25 latach tytuł Mistrzów Polski w ósemkach.

 

Mistrzowie Polski z 2001 roku. Stoją od lewej: Adrian Sompolski, Marcin Liniewski, Rafał Sykuła, Piotr Chyczewski, Rafał Tomicki.
Poniżej od lewej: Łukasz Mikołajczyk, Kamil Kucha, sternik Tomasz Łęga, Piotr Dorsz, trener Wojciech Łęga.

  

Rok później wkraczając w następny sezon, WTW postawiło na obronę tytułu zdobytego w 2001 roku. Zawodnicy Łukasz Mikołajczyk, Adrian Sompolski, Rafał Tomicki, Rafał Sykuła przeszli do kategorii wyższej. Decyzją sztabu szkoleniowego wykrystalizował się następujący skład ósemki na sezon 2002: szlakowy Piotr Chyczewski, Piotr Dorsz, Marcin Liniewski, Damian Zębik, Artur Graczyk, Jakub Żak, Mateusz Stasikowski, Kamil Kucha, sternik Tomasz Łęga.

 

Pierwsza część sezonu była dla naszej ósemki niezbyt obiecująca. Wszystkie zawody wygrywały ósemki z Płocka. SMS Płock utworzył aż dwa bardzo silne zespoły, do których nasi zawodnicy nie potrafili się zbliżyć. Pozostawało tylko liczyć, że ponownie na lipcowym zgrupowaniu w Kruszwicy zostanie zbudowana forma pozwalająca pokonać przeciwników.

W przedbiegu przez większą część dystansu nasza ósemka nawiązywała walkę z rywalami, lecz na finisz już zabrakło sił. Linię mety przepłynęli na trzeciej pozycji ulegając osadzie SMS Płock 4 sekundy i WTW Warszawa 1 sekundę.

Wyścig repasażowy to kolejna porażka i awans do finału dopiero na trzeciej pozycji.

 

Po wyścigu nastąpiła rozmowa motywacyjna pomiędzy zawodnikami i trenerem i decyzja o postawieniu wszystkiego na jedną kartę podczas finału.

W finale przez ¾ dystansu nasza ósemka płynęła na czwartej pozycji, jednak utrzymując kontakt z czołówką. Ostatnie 200 metrów dystansu to ponownie świetny finisz włocławian i kolejne zwycięstwo z bardzo dobrym czasem 6:16. Drugie miejsce zajął SMS Płock, sekundę za Włocławkiem a trzecie WTW Warszawa, cztery sekundy za zwycięzcami.

 

Mistrzowie Polski w 2002 r. Sternik Tomasz Łęga, Piotr Chyczewski, Piotr Dorsz, Marcin Liniewski, Damian Zębik, Artur Graczyk, Jakub Żak, Mateusz Stasikowski, Kamil Kucha

 

Był to ostatni złoty medal zdobyty przez ósemkę WTW Włocławek. Jeszcze w latach 2003 i 2004 nasi zawodnicy zdobywali srebrne medale Mistrzostw Polski w tej konkurencji.

Ostatni start na głównej imprezie naszej ósemki odnotowaliśmy w 2005 roku zdobywając medal brązowy.

 

 Regaty w Brdowie w 2001 roku. Wyścig złotej ósemki z 1976 roku ze złotą ósemką z 2001 r.

 

Regaty w Brdowie, rok 2001. 25 lat po zdobyciu Mistrzostwa Polski w 1976 r. Wyścig pomiędzy mistrzami z 1976 a mistrzami z 2001 r.
Pamiątkowa fotografia: 
Stoją od lewej: sędzia regat H. Rutyna, trener Tadeusz Gawrysiak, Piotr Kołodziejczak, Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Krzysztof Kolanowski, Wojciech Łęga (płynął koleżeńsko za Marka Lewandowskiego), Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki,
poniżej: Piotr Dorsz, Łukasz Mikołajczyk, Marcin Liniewski, Tomasz Łęga, Rafał Sykuła, Adrian Sompolski, Rafał Tomicki, Piotr Chyczewski, Kamil Kucha.

 

Dodatkowe informacje