Dobowe wiosłowanie w WTW Włocławek

Z piątku na sobotę, 14-15 grudnia, na Przystani przy ulicy Piwnej 1a odbył się I Drużynowy Maraton Dobowy na ergometrach wioślarskich. Tematem przewodnim imprezy było ustanowienie rekordu w 24 godzinnym wiosłowaniu przez trzyosobowy zespół wioślarzy.

 

Do ekstremalnego wysiłku przystąpił zespół w składzie: Marek Prus, Dariusz Słomka, Miłosz Baranowski, wszyscy są weteranami Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. 24 godzinna próba poprzedzona została kilkumiesięcznymi przygotowaniami do tak dużego wysiłku.

Zespołowe, dobowe wiosłowanie rozgrywane było w formie sztafety. Zmiana zawodnika następowała co 30 minut. Przed imprezą uczestnicy założyli przekroczenie 300 kilometrów.

 

Start do wyścigu rozpoczął się punktualnie o godzinie 18:00. Do późnych godzin nocnych wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem. Jednak nad ranem rozpoczął się kryzys jednego z zawodników. Odwodnienie spowodowało olbrzymie problemy z organizmem. Sytuacja do około godziny 10:00 wyglądała na dramatyczną. Dopiero w godzinach popołudniowych, gdy już pozostało kilka godzin wiedzieliśmy, że próba zakończy się powodzeniem. Na ostatniej zmianie przy wsparciu kibiców zawodnicy przyspieszyli, zapominając o krańcowym wyczerpaniu, braku snu, bólu mięśni.

Końcowy wynik 343 kilometry 200 metrów to na dzień dzisiejszy rekord w Drużynowym Maratonie Dobowym. W przyszłości zobaczymy czy wyznaczony rekord przez naszych „Twardzieli” zostanie poprawiony.

 

W tle rozgrywania maratonu prowadzona była impreza towarzysząca.

Główny cel: Pokonanie długości Wisły (1047 km) w formie sztafety na czterech ergometrach. Członkowie Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w taki właśnie sposób wyrazili swój szacunek dla królowej polskich rzek. 

W imprezie uczestniczyło ponad 120 osób. Powiosłować do Włocławka przyjechali chętni m.in. z Poznania, Żnina, Brdowa, Torunia.

Bardzo ambitnie wsparł naszą inicjatywę Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Łukasz Pszczółkowski, dokładając do puli około 10 kilometrów.

Miłym akcentem było wsparcie zawodów przez wracających prosto z obozu kadry narodowej w Szklarskiej Porębie medalisty Młodzieżowych Mistrzostw Świata Fabiana Barańskiego oraz czwartego zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro Mirosława Ziętarskiego.

Swoją cegiełkę dołożyli byli medaliści Mistrzostw Świata, weterani Kinga Kantorska-Wielgosz i Rafał Wielgosz.

 

Przed rozpoczęciem imprezy były wśród zawodników obawy, czy uda się pokonać długość Wisły. Udało się jednak osiągnąć cel dzięki wspólnej determinacji i integracji całej ekipy jaka się wytworzyła w trakcie trwania zawodów. Weteranów z WTW dzielnie wspierała sekcja nordic walking, zawodnicy WTW, kolarze, zaproszeni goście. Ta ilość chętnych do wiosłowania spowodowała, że przez 24 godziny żaden ergometr się nie zatrzymał.

 

Ostatecznie uczestnicy osiągnęli sukces i przewiosłowali Wisłę, osiągając wynik 1177 km i 323 m. Jest on nowym rekordem otwartej imprezy zorganizowanej przez Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie.

 

Podziękowania:

Firmie Materiały Budowlane MBJabłoński za zakup owoców,

Firmie Bakalland za bakalie i batony energetyczne,

Uzdrowisku Wieniec Zdrój za dostarczenie wody Selenka,

Klubowi Fitness Forma za suplementy potrzebne do utrzymania energii.

 

Dodatkowe informacje