Ulica Tadeusz Gawrysiaka

Miło nam poinformować, że Rada Miasta Włocławka uznała zasługi naszego wieloletniego trenera Tadeusza Gawrysiaka. Jeszcze poprzedni prezes Towarzystwa Kazimierz Sikorski, rozpoczął starania aby bezimienny dotąd łącznik ulic Piwnej i Fabrycznej nazwać imieniem wybitnego trenera WTW. Uchwała z 26. marca 2024 roku zwieńczyła te starania sukcesem.

Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do upamiętnia Tadeusza Gawrysiaka zmarłego w 2015 roku, wieloletniego członka i działacza, trenera Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w latach 1960-2002. Członek honorowy klubu od roku 2006. Wychowawca wielu pokoleń włocławskich wioślarzy. Przez 42 lata pracy w klubie był współtwórcą ośmiu tytułów Mistrza Polski. Dziewięciu jego wychowanków reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Świata: Jarosław Biegała, Bogusław Białkowski, Wiesław Grzelak, Krzysztof Więczkowski, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Nowak, Cezary Mrozowicz, Adrian Stasiewicz, Adam Władek.

 

Pracę trenera rozpoczął w 1960 roku, w bardzo trudnym dla włocławskiego wioślarstwa okresie. W latach pięćdziesiątych próbowano zlikwidować wioślarstwo w naszym mieście z powodów ideologicznych. Tadeusz Gawrysiak pracę rozpoczął zarówno od odbudowy taboru pływającego jak i rozszerzenia ilości trenujących. Z każdym rokiem przybywało zawodników, a co za tym idzie, z każdym rokiem wyniki uzyskiwane przez naszych wioślarzy były coraz lepsze.

Pierwszy po wojnie znaczący sukces odnieśli nasi wioślarze pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka w 1968 r. Czwórka ze sternikiem w składzie: Andrzej Lubański, Henryk Lubański, Wojciech Maderski, Marek Karolak, sternik Andrzej Poznański zdobyła tytuł wicemistrzów Polski Juniorów.

Największe sukcesy osady trenowane przez Tadeusza Gawrysiaka święciły w latach siedemdziesiątych.

Pierwszy tytuł Mistrzów Polski dla naszych wioślarzy w 1972 r. pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka, zdobyła czwórka ze sternikiem juniorów: Mieczysław Torcz, Andrzej Strzelecki, Andrzej Brenda, Sławomir Maik, sternik Mariusz Konarski.

Lata siedemdziesiąte, to także starty na Mistrzostwach Świata. W 1974 roku Jarosław Biegała i Bogdan Białkowski zdobyli 5. miejsce w ósemkach juniorów, w 1976 Wiesław Grzelak i Krzysztof Więczkowski, także w ósemkach uplasowali się na 11. miejscu.

W 1976 roku wielki sukces ósemki (Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Ryszard Grzeszkiewicz, Krzysztof Kolanowski, Marek Lewandowski, Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki, ster. Piotr Kołodziejczak), która zdobyła jedyny w XX wieku tytuł Mistrzów Polski w tej konkurenci. Lata 1979 i 1980 to tytuły Mistrzów Polski najlepszej osady Tadeusza Gawrysiaka - dwójki ze sternikiem w składzie: Krzysztof Gabryelewicz, Grzegorz Dudziński, sternik Mirosław Nakonowski.

 

Lata osiemdziesiąte, to stulecie i reaktywacja Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W powyższym wydarzeniu bardzo duży udział miał trener Tadeusz Gawrysiak.

W latach dziewięćdziesiątych, u schyłku kariery trenerskiej, Tadeusz Gawrysiak odniósł również wiele znaczących sukcesów. Wychowankiem trenera był Dariusz Nowak, reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów, późniejszy uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Ostatnią znakomitą osadą, prowadzoną przez trenera Tadeusza Gawrysiaka była dwójka: Adrian Stasiewicz, Adam Władek. Zawodnicy Ci osiągnęli finał Mistrzostw Świata Juniorów w Zagrzebiu (V m-ce ) w 2000 r. w konkurencji ósemek.

Ostatni medal zawodników Tadeusza Gawrysiaka to brąz wywalczony przez Jarosława Kapelińskiego i Kamila Szepczyńskiego w dwójce podwójnej wagi lekkiej na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2002 roku.

Tadeusz Gawrysiak to nie tylko znakomity trener ale także działacz i wychowawca wielu pokoleń włocławskiej młodzieży. Dzisiaj wychowanków T. Gawrysiaka spotkać można na wszystkich kontynentach.

 

Trener Tadeusz Gawrysiak na fotografii 

 

Uchwała Rady Miasta Włocławka

Dodatkowe informacje