Wioślarstwo
- Szczegóły
Wioślarstwo jest dyscypliną sportu, w której zawodnik siedząc w łodzi, wprawia ją w ruch za pomocą wioseł, wykorzystując do tego siłę własnych mięśni. Wioślarz w łodzi siedzi na wózku, który może poruszać się po specjalnych szynach, a stopy ma umieszczone w podnóżku ze specjalnymi butami. Wiosła natomiast umieszczone są w obrotowych dulkach na końcu odsadni przymocowanej do burt łodzi. Zawodnicy skierowani są plecami do kierunku poruszania się. Wyjątek stanowi sternik, który w łodzi może leżeć lub siedzieć w specjalnie wyznaczonym dla niego miejscu. Zadaniem sternika jest sterowanie łodzią za pomocą linek połączonych ze sterem. Podczas wyścigu decyduje o strategii i motywuje zawodników do walki. Aby jego komendy były słyszalne dla wszystkich wioślarzy, stosuje się mikrofon oraz głośniki rozmieszczone wewnątrz łodzi. Sternik jest najlżejszym zawodnikiem w osadzie, jednak musi ważyć co najmniej 55 kg. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie dociążenia łodzi np. w postaci worku z piaskiem. Wioślarstwo jest od 1900 roku dyscypliną olimpijską, jednak nie notuje się w niej oficjalnych rekordów czasowych.
Dawne łodzie wioślarskie były drewniane i ciężkie. Obecnie łódki produkuje się z lekkich i bardzo wytrzymałych materiałów. Konstrukcja wszystkich łodzi jest podobna a sztywność nadaje im odpowiednie rozmieszczenie żeber, listew i burt. Każda łódka posiada na dziobie kulkę ochronną, falochron, płetwę, uchwyt do mocowania numeru startowego oraz ster w łodziach sterowych. Najkrótsza łódka wioślarska (jedynka) ma długość 8,2 m. Najdłuższą i jednocześnie najcięższą łodzią jest ósemka, której długość wynosi 19,5 m, a masa 96 kg.
Zawody wioślarskie rozgrywane są na dystansie 2000 m. W jednym wyścigu bierze udział sześć osad, które poruszają się po wytyczonych bojami torach o szerokości 12,5-15 m. Ze względu na wiek zawodników wyróżnia się kategorie wiekowe: młodzik (12-14 lat), junior młodszy (14-16), junior (16-18), młodzieżowiec (18-23), senior (23 i więcej lat). Zawody rozgrywane są także z podziałem na kategorie wagowe: lekką oraz open. Ze względu na typ łodzi, wyróżnia się łodzie krótkowiosłowe (każdy zawodnik ma dwa wiosła) i długowiosłowe (zawodnicy mają po jednym dłuższym wiośle). Zawodnicy mogą rywalizować w następujących konkurencjach:
Mężczyźni:
- M1x – jedynka mężczyzn
- M2x – dwójka podwójna mężczyzn
- LM2x – dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn
- M4x – czwórka podwójna mężczyzn
- M2- – dwójka bez sternika mężczyzn
- M4- – czwórka bez sternika mężczyzn
- LM4- – czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn
- M8+ – ósemka mężczyzn
Kobiety:
- W1x – jedynka kobiet
- W2x – dwójka podwójna kobiet
- LW2x – dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet
- W2- – dwójka bez sterniczki kobiet
- W8+ – ósemka kobiet
- W4x – czwórka podwójna kobiet
Układ łodzi wioślarskiej na przykładzie ósemki ze sternikiem.