„Lewiatan” w DKF „Ósemka”

Zanim poznamy tegoroczny werdykt Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, zapraszamy do obejrzenia filmu, który konkuruje do Oscara z „Idą” Pawła Pawlikowskiego, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W poprzedzającym Oscary, tegorocznym konkursie Złotych Globów „Lewiatan” pokonał już „Idę” zdobywając Złoty Glob w kategorii filmów zagranicznych.

 

Jaki film zdobędzie Oscara przekonamy się już niebawem - 22 lutego uroczysta gala rozdania Oscarów. Kandydatów do nagród wybiera ponad 7,5 tys. członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (do Złotych Globów jest grono 80 krytyków akredytowanych w Hollywood). Bardzo wielu z nich uhonorowało już Idę swoimi nagrodami i być może podtrzymają swe wysokie oceny dla polskiego filmu. 

W czwartek, 19 lutego w DKF Ósemka miłośnicy będą mieli okazję obejrzeć film Lewiatan w reż. Andrieja Zwiagincewa, który jest rosyjskim kandydatem do tegorocznego Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

 

Opis filmu

Reżyseria: Andriej Zwiagincew, Rosja
Czas trwania: 140 minut

 

Kandydat do tegorocznego OSCARA w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, jeden z głośniejszych filmów ostatnich miesięcy.

Razem z młodą żoną Lilą i nastoletnim synem Romą stają w obliczu eksmisji z własnego domu. Z pomocą znajomego prawnika Kola walczy ze skorumpowaną strukturą władzy.

Głównym bohaterem filmu jest Kola, który mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri - znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.

Lewiatan to czwarty, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów „Elena”, „Powrót”, „Wygnanie”.

To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery „Echnaton”, która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu. 

 

Zobacz również: Sztuka brytyjska na dużym ekranie

 

Dodatkowe informacje