Propozycje DKF 8 w tym tygodniu

Dyskusyjny Klub Filmowy Ósemka” przygotował dla swoich widzów w tym tygodniu dwie propozycje filmowe. Zapraszamy serdecznie na retransmisję spektaklu operowego „Don Giovanni” (wtorek, 31.03) oraz na film „Dumni i wściekli” (czwartek 02.04).

 

 

Don Giovanni

We wtorek, 31 marca w Multikinie we Włocławku o godz. 18:00 będzie można uczestniczyć w kolejnym niezwykłym wydarzeniu. DKF Ósemka zaprasza na retransmisję słynnej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. Don Giovanni. W roli Komandora zobaczymy Polaka Tomasza Koniecznego.

 


Don Giovanni to jedna z najdoskonalszych i najsławniejszych oper w całej historii muzyki. Opowieść o legendarnym uwodzicielu wystarczyła Mozartowi do nakreślenia przejmujących stron partytury, w której jest wszystko - tragizm, bunt, komizm, miłość, zdrada, niewinność, umiłowanie życia i moralizatorska przestroga.
Dzieło po raz pierwszy zostało wystawione w Pradze w 1787 r., rok później - w Wiedniu, i niemal natychmiast weszło do kanonu operowego. Genialny kunszt Mozarta osiąga tu swoje apogeum: wspaniała charakterystyka postaci, dramaturgia trzymająca publiczność w napięciu, wiodąca do budzącego grozę finału i przede wszystkim nieśmiertelna muzyka mistrza z Salzburga.
Don Giovanni to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika teatru operowego.

Opera w dwóch aktach śpiewana po włosku. Napisy angielskie.
Nagranie zrealizowane zostało latem 2014 roku podczas Festiwalu w Salzburgu (Austria).
Czas trwania: 200 min.
Akt I: 95 min.
Akt II: 90 min.
Przerwa: 10 min.

 

Dumni i wściekli

Drugą propozycją w nadchodzącym tygodniu jest niewiarygodna, oparta na faktach historia, która stała się jednym z największych brytyjskich przebojów minionego roku. Dumni i wściekli to doskonały przykład najnowszego brytyjskiego kina historycznego, niepozbawionego rozrywkowych elementów. Twórcom filmu udało się wiernie odtworzyć czasy, postaci, wydarzenia.


W 1984 roku angielscy górnicy niemal przez rok bronili swoich miejsc pracy - nierentownych kopalń. Premier Margaret Thatcher była nieugięta i bezwzględna wobec strajkujących. Od górników odwróciło się niemal całe społeczeństwo, często odmawiając im pomocy. Brytyjscy działacze LGBT, którzy uznali, że mają wspólnego wroga: Thatcher, policję i prawicową prasę, zaoferowali pomoc górnikom, ale ci obawiali się łączenia z tęczowymi grupami. Pomoc, przede wszystkim finansowa, została przeznaczona więc na jedną, przypadkowo wybraną kopalnię. Na ratunek potrzebującym kolorowym busem, do małego walijskiego miasteczka przyjeżdżają geje i lesbijki ze stolicy! Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat? 
 
Na seans zapraszamy w czwartek, 2 kwietnia 2015 r., o godz. 19:00. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem.

 

Dodatkowe informacje