Sezon 2015 - podsumowanie
- Szczegóły
Połowa sezonu wioślarskiego 2015 r. już za nami. Jesteśmy po najważniejszych tegorocznych imprezach krajowych. Czy był to sezon udany? Biorąc pod uwagę dramatycznie niskie finansowanie sportu dzieci i młodzieży przez nasze państwo i nasz samorząd - był to sezon udany. Dlatego też w tym miejscu należą się szczególne podziękowania naszym sponsorom: Urzędowi Miasta Włocławka, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji ANWIL dla Włocławka, DGS i Cechowi Rzemiosł Różnych. Również podziękowania należą się wszystkim licznym darczyńcom, którzy ofiarowali nam 1% swojego podatku.
Podstawowa grupa naszych zawodników przedstawia aktualnie bardzo wysoki poziom sportowy, posiada duży potencjał i jeżeli utrzyma charyzmę treningową i zrobi kolejny postęp, to w przyszłym sezonie należy spodziewać się jeszcze większych sukcesów. Zdecydowany wpływ na rozwój sportowy zawodników ma współpraca naszego Towarzystwa ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Akademickich, w której większość naszych zawodników się uczy. Również w tym miejscu należą się podziękowania dyrekcji i gronu pedagogicznemu za wspieranie naszych zawodników.
Za plecami tej grupy budowany jest kolejny zespół młodzików i juniorów młodszych. Wyniki w tym roku nie były imponujące, jednak po dokonaniu selekcji i solidnym przepracowaniu jesieni i zimy, grupa wejdzie w przyszły sezon zdecydowanie mocniejsza.
Na Mistrzostwach Polski Seniorów WTW Włocławek nie wystawiło żadnego reprezentanta. Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wystartował Przemysław Retecki w skiffie wagi lekkiej, gdzie w finale A uplasował się na 6 pozycji. Analizując wyścigi eliminacyjne widać, że Przemek miał szansę na brązowy medal, jednak w decydującym wyścigu, po raz kolejny coś nie wyszło. Brak zawodników w grupie młodzieżowej, to z jednej strony emigracja na uczelnie poza Włocławkiem a z drugiej brak pracy u podstaw w latach 2009-2011. Wielu trenerów, żadnych zawodników.
Na Mistrzostwach Polski Juniorów w Poznaniu zdobyliśmy dwa tytuły mistrzowskie. Dwójka ze sternikiem w składzie: Miłosz Baranowski, Filip Pałucki sternik Adam Jakubas wygrała swoją konkurencję bezdyskusyjnie. Na drugi finał, tym razem w dwójkach bez sternika, rozgrywany zaledwie dwie godziny później nasi zawodnicy nie mieli już sił i zakończyli rywalizację w finale na piątej pozycji. Nasza czwórka podwójna natomiast okazała się czarnym koniem zawodów. Już bieg eliminacyjny potwierdził bardzo duże aspiracje naszych zawodników, płynących w składzie: Kamil Jóźwiak, Bartosz Jędrzejewski, Damian Kruszyński i Kamil Kurowski. Uzyskanie drugiego czasu podczas przedbiegów dało nadzieję na wysokie miejsce w finale i tak też się stało. Nasi zawodnicy w walce o medale wypracowali sobie na starcie niewielką przewagę, której bronili do samej mety atakowani z jednej strony przez czwórkę RTW Bydgoszcz i AZS Szczecin i przez osady poznańskie z drugiej. Sprawdziło się, że zestawienie trzech bardzo mocnych zawodników ze świetnym szlakowym zawsze przynosi pozytywny efekt. Biegi dwójek podwójnych, których finały rozgrywane były kilka godzin przed czwórką podwójną nasi zawodnicy popłynęli z lekką rezerwą, bez „zostawiania wątroby” w torze. Damian Kruszyński i Bartosz Jędrzejewski uplasowali się na piątej pozycji w finale A, natomiast Sebastian Szymański i Kamil Kurowski na drugiej w finale B. W jedynkach wystawiliśmy Sebastiana Szymańskiego. Bieg eliminacyjny popłynął bardzo niefrasobliwie. Wiedząc że kwalifikacje rozgrywane są na czas nie „dokręcił” biegu do końca i zabrakło 1 sekundy do pełni szczęścia. Bieg w finale B to już zdecydowana wygrana Sebastiana Szymańskiego z czwartym czasem dnia. Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie zdobyło na tej imprezie 42 punkty, co daje wynik o 22 punkty lepszy niż w sezonie poprzednim. Zabrakło nam dwóch punktów do zajęcia trzeciego miejsca w klasyfikacji klubowej juniorów.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to w roli głównej Fabian Barański. Dwa srebrne medale w dwójce podwójnej i skiffie, to cały dorobek medalowy na tej imprezie. W finale dwójek podwójnych Fabian Barański i Tomasz Budzyński do ostatnich pięciuset metrów prowadzili i wydawało się, że utrzymają pierwszą pozycję do samego końca. Niestety na finiszu nasza osada zaczęła wyraźnie opadać z sił i nie obroniła ataku zawodników z Gorzowa. Trochę szkoda tego złotego medalu, zwłaszcza, że gorzowianie to reprezentanci Polski na regaty Nadziei Olimpijskich i Coupe de la Jeunesse. Niestety warunki panujące na torze podczas rozgrywania finałów były dla naszych zawodników niekorzystne, Wysoka boczna fala w środkowej części dystansu spowodowała, że nasi zawodnicy się bardzo „wyszarpali” i zabrakło sił na końcówkę wyścigu. Należy wspomnieć, że nasza dwójka praktycznie ze sobą nie pływała, ponieważ decyzja o wystawieniu osady w tej konkurencji przez trenerów zapadła dopiero przed Olimpiadą Młodzieży. Na zgrupowaniu w Kruszwicy bezpośrednio przed zawodami trenował tylko Tomasz Budzyński, gdyż Fabian Barański przebywał w tym czasie z reprezentacją w Wałczu.
W finale skiffów, który rozgrywany był trzy godziny po dwójkach podwójnych Fabian Barański ewidentnie nie zdążył się zregenerować i uległ swemu najgroźniejszemu rywalowi, Maciejowi Madajowi z RTW Lotto Bydgoszcz. Po cichu liczyliśmy na wygraną Fabiana, zwłaszcza iż w biegu eliminacyjnym, który rozegrany był dwa dni wcześniej Madaj został wyraźnie pokonany przez naszego zawodnika. Niestety sześć bardzo trudnych wyścigów w ciągu trzech dni pozostawiło ślady zmęczenia w organizmie Fabiana.
Spory zawód sprawiła nasza czwórka podwójna płynąca w zestawieniu: Kacper Oleszczuk, Tomasz Budzyński, Mateusz Nowakowski, Marcin Ostrowski. Wcześniejszy start na regatach w Bydgoszczy oraz sprawdziany na obozie w Kruszwicy wskazywały, że nasza osada jest jednym z głównych pretendentów do medalu na Olimpiadzie Młodzieży. Niestety w trakcie mistrzostw zawodnicy zupełnie się pogubili i skończyli rywalizację na trzeciej pozycji w finale B, co dało 9 miejsce w zawodach.
Start dwójki podwójnej juniorek w składzie Dagmara Dębska i Weronika Górczyńska należy podsumować pozytywnie, ponieważ zawodniczki debiutowały na tego typu imprezie i z biegu na bieg wypadały lepiej, plasując się na czwartej pozycji w finale B, co dało 10 miejsce.
Również na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zadebiutowały dwie czwórki podwójne. Czwórce podwójnej juniorów (Jakub Czajka, Bartosz Jarzembowski, Grzegorz Ziółkowski, Dominik Pietrzykowski) i czwórce podwójnej juniorek (Weronika Górczyńska, Dagmara Dębska, Weronika Robaczyńska, Małgorzata Strybel) nie udało się wyprzedzić żadnego rywala i zajęły ostatnie miejsca. Miejmy nadzieję, że te doświadczenia zaowocują pozytywnie w dalszej karierze zawodników.
Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyliśmy 15 punktów, co jest wynikiem o 5 pkt gorszym niż w roku ubiegłym.
W Mistrzostwach Polski Młodzików Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie wystawiło trzy osady: dwójkę podwójną chłopców, czwórkę podwójną chłopców i czwórkę podwójna dziewcząt. Najlepiej startowała czwórka podwójna młodzików, zajmując miejsce czwarte. Czwórka młodzików płynęła w składzie: Jakubas Wiktor, Niedzielski Szymon, Burghardt Damian, Michał Korpal. Również w finale A na wysokim miejscu uplasowała się dwójka podwójna, Kacper Wojciechowski, Łukasz Żmudziński. W czwórkach podwójnych dziewcząt, Faustyna Racinowska, Kinga Zarzycka, Aleksandra Ziółkowska, Ewelina Rosińska, zajęły ostatecznie trzecie miejsce w finale B.
Za bardzo duży sukces należy uznać zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski aż trzech zawodników. Na Regatach Nadziei Olimpijskich w węgierskim Velence w barwach narodowych startował Fabian Barański. Na regatach Coupe de la Jeunesse, także na Węgrzech, na torze regatowym w Szeged wystartowali: Fabian Barański, Filip Pałucki i Miłosz Baranowski.
Gratulacje należą się trenerom pracującym z całą grupą zawodników, którzy włożyli dużo wysiłku w doprowadzenie naszych zawodników do tegorocznych wyników. W tym sezonie zajęcia prowadzone były przez zespół szkoleniowców w składzie: Krzysztof Gabryelewicz, Wojciech Retecki i Robert Szmalenberg.