Letnia Akademia Dokumentalna
- Szczegóły
Znany jest już repertuar filmowy Letniej Akademii Dokumentalnej. W lipcu i sierpniu Włocławianie będą mieli możliwość obejrzenia 8 filmów z tegorocznego 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Filmem otwarcia będzie zdobywca Grand Prix 13. Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM, film „Pod opieką wiecznego słońca” w reżyserii Vitalija Manskiego.
Na wszystkie seanse zapraszamy w każdą środę lipca i sierpnia do Centrum Kultury Browar B. Wstęp wolny.
Program Akademii Dokumentalnej we Włocławku został sfinansowany z garantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.
Szczegółowy program wakacyjnych seansów przedstawia się następujaco:
6. lipca, godz. 18:00
„Pod opieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie „przeciętnej” koreańskiej rodziny i mechanizmy tamtejszej indoktrynacji. Pokazywana rodzina jest częścią idealnego koreańskiego społeczeństwa, żyjącego w wiecznych promieniach słońca, symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir-Sena. Film jest w rzeczywistości zapisem starannie wyreżyserowanego przez władzę spektaklu, dedykowanego „Wielkiemu Przywódcy” Kim Ir Senowi oraz „Wielkiemu Następcy” i „Najwyższemu Przywódcy Partii, Państwa i Armii” Kim Dzon Unowi. Władza narzuca wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa, równie surrealistyczną, co złowrogą, a my mamy wrażenie, że oglądamy nową wersję „The Truman Show”.
13. lipca, godz. 18:00
„Ginący świat”, reż. Louie Psihoyos
Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara za film „Zatoka delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi. To filmowe wezwanie do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągająca katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?
20 lipca, godz. 18:00
„Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami
Sonita to młoda utalentowana raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko zmuszaniu dziewczynek do wyjścia za mąż.
27. lipca, godz. 18:00
„Nie opuszczaj mnie”, reż. Jin Mo-young
98-letni Jo Byeong-man i 89-letnia Kang Kye-yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Mają dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, ale ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. Film stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego (4 mln widzów).
3. sierpnia, godz. 18:00
„Człowiek”, reż. Yann Arthus-Bertrand
Porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne. Zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. Arthus-Bertrand, słynny fotograf, autor cyklu „Ziemia widziana z nieba” dotarł do 2000 rozmówców z 60 państw. Zadano im ten sam zestaw 40 pytań. Obserwujemy zbiorowe ludzkie doświadczenie we wszystkich jego formach i odmianach, od głęboko osobistych, często tragicznych historii o biedzie, przemocy domowej i cierpieniu, po opowieści o miłości, radości, a także euforii płynącej z samego faktu życia. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, czym dla ludzi może być szczęście, miłość, małżeństwo, zemsta, przemoc, wolność, homoseksualizm, bieda i śmierć. Poznajemy, czym tak naprawdę jest nasza egzystencja na Ziemi i jak różne może mieć oblicza.
10. sierpnia, godz. 18:00
„Dobry Amerykanin”, reż. Friedrich Moser
Polityczny thriller o konspiracyjnej polityce Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w USA. Korupcja, kłamstwa, osobiste ambicje i chciwość zablokowały wprowadzenie taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Jego autorem był William Binney pionier współczesnej informatyki, który pracował dla amerykańskiego wojska już w czasie wojny z Wietnamem. System Binneya pozwalał śledzić każdy elektroniczny sygnał na Ziemi przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. Został zablokowany przez NSA na trzy tygodnie przed atakiem na WTC. Poznajemy kulisy odrzucenia tego projektu na rzecz drogiego i całkiem bezużytecznego programu wywiadu, który miał jedną zaletę: tworzył setki miejsc pracy w agencji wywiadowczej i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników NSA.
17. sierpnia, godz. 18:00
„Bieda Sp. z o.o.”, reż. Michael Matheson Miller
Afryka jest biedna, a skoncentrowane wysiłki międzynarodowych organizacji charytatywnych, akcje CSR-owe dużych korporacji, apele celebrytów w niczym tej sytuacji nie zmieniają. Czy są jedynie kroplą w morzu potrzeb, a może przeciwnie łyżką dziegciu w beczce miodu? Film obnaża dobre chęci darczyńców i systemu, który w dobrej wierze stworzyli. Systemu, który zdaniem niektórych sam w sobie stał się dobrze prosperującym biznesem, z którego korzystają niekoniecznie ci najbiedniejsi. Opierając się na ponad 200 wywiadach przeprowadzonych w 20 krajach, film odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką. Prowokacyjny obraz został oficjalnie odrzucony przez festiwal filmowy organizowany przez ONZ. Miał jednak pokazy na ponad 30 innych festiwalach i zdobył 11 nagród.
24. sierpnia, godz. 18:00
„Nurkowanie w nieznane”, reż. Juan Reina
Grupa zaprzyjaźnionych fińskich nurków postanowiła pobić rekord świata w najdłuższym nurkowaniu w jaskiniach. 6 lutego 2014 roku podczas nurkowania w jaskini Plura w Plurdalen w północnej Norwegii, 130 metrów pod wodą zdarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Dwaj nurkowie zginęli, trójce udało się cudownie uratować. Ocaleli nurkowie postanowili na własną rękę wydobyć z wody ciała kolegów i zabrać je w ostatnią podróż do domu. Film jest nie tylko poruszającą i pełną napięcia opowieścią o nurkowaniu i zagrażającej życiu akcji, lecz również o bezwarunkowej głębokiej przyjaźni, która trwa pomimo utraty życia. Film zachwyca pod względem wizualnym, oferując zapierające dech w piersiach obrazy norweskich krajobrazów i podwodnych skalistych jaskiń. Oglądając te niezwykłe ujęcia nietrudno zrozumieć, dlaczego nurkowanie okazuje się dla wielu ludzi sensem życia.