Akademia Dokumentalna we Włocławku finiszuje
- Szczegóły
We wtorek, 16.01.2018 r., o godz. 19:00, zapraszamy do Multikina na ostatni seans filmowy 2. Edycji Akademii Dokumentalnej we Włocławku.
„Bobbi Jene” to filmowy portret Bobbi Jene Smith, amerykańskiej tancerki o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina. To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company, ku zaskoczeniu wszystkich, Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden, wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.
Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki. Pokazuje również konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i - pozornie tylko - zaskakujących decyzji, towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To także portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmowanych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca.
Włocławska Akademia Dokumentalna, dzięki sponsorowi projektu - Fundacji ANWIL dla Włocławka, jest unikatowa w skali całego kraju. Tylko we Włocławku wszystkie filmy można było obejrzeć bezpłatnie i tylko we Włocławku w programie Akademii znalazło się 20 najlepszych filmów dokumentalnych prezentowanych na ubiegłorocznym, jednym z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie czyli, Millenium Docs Against Gravity Film Festival.
Obecna edycja Akademii Dokumentalnej rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. W programie Akademii znalazły się kolejno:
- „Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini,
- „Don Juan”, reż. Jerzy Śladkowski,
- „Nie tacy sami”, blok filmów dla uczniów szkoły podstawowej,
- „Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad, Søren Steen Jespersen,
- „Wszystkie rządy kłamią”, reż. Fred Peabody,
- „Amatorzy w kosmosie”, reż. Max Kestner,
- „Kraina oświeconych”, reż. Pieter-Jan De Pue,
- „Bez tytułu”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger,
- „Marina Abramović w Brazylii”, reż. Marco Del Fiol,
- „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik,
- „Zud”, reż. Marta Minorowicz,
- „Ziarno. Nieznana historia”, reż. Jon Betz, Taggart Siegel,
- „Przeżyć: metoda Houellebecqa”, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen,
- „Strike a Pose. Tancerze Madonny”, reż. Ester Gould, Reijer Zwaan,
- „Safari”, reż. Ulrich Seidl,
- „Darmowy lancz”, reż. Christian Tod,
- „Pre-crime. Inwigilacja 3.0”, reż. Matthias Heeder, Monika Hielscher,
- „Nie jestem twoim murzynem” , reż. Raoul Pec,
- „Niemiecki życiorys”, reż. Christian Krönes, Florian Weigensamer, Roland Schrotthofer, Olaf S. Müller,
- „Bobbi Jene”, reż. Elwira Lind.
Przed nami ostatni seans Akademii Dokumentalnej, na który serdecznie zapraszamy.