Akademia Dokumentalna we Włocławku finiszuje

We wtorek, 16.01.2018 r., o godz. 19:00, zapraszamy do Multikina na ostatni seans filmowy 2. Edycji Akademii Dokumentalnej we Włocławku.

 

 

 

„Bobbi Jene” to filmowy portret Bobbi Jene Smith, amerykańskiej tancerki o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina. To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company, ku zaskoczeniu wszystkich, Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden, wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki. Pokazuje również konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i - pozornie tylko - zaskakujących decyzji, towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To także portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmowanych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca.

Włocławska Akademia Dokumentalna, dzięki sponsorowi projektu - Fundacji ANWIL dla Włocławka, jest unikatowa w skali całego kraju. Tylko we Włocławku wszystkie filmy można było obejrzeć bezpłatnie i tylko we Włocławku w programie Akademii znalazło się 20 najlepszych filmów dokumentalnych prezentowanych na ubiegłorocznym, jednym z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie czyli, Millenium Docs Against Gravity Film Festival.

Obecna edycja Akademii Dokumentalnej rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. W programie Akademii znalazły się kolejno:

  1. „Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini,
  2. „Don Juan”, reż. Jerzy Śladkowski,
  3. „Nie tacy sami”, blok filmów dla uczniów szkoły podstawowej,
  4. „Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad, Søren Steen Jespersen,
  5. „Wszystkie rządy kłamią”, reż. Fred Peabody,
  6. „Amatorzy w kosmosie”, reż. Max Kestner,
  7. „Kraina oświeconych”, reż. Pieter-Jan De Pue,
  8. „Bez tytułu”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger,
  9. „Marina Abramović w Brazylii”, reż. Marco Del Fiol,
  10. „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik,
  11. „Zud”, reż. Marta Minorowicz,
  12. „Ziarno. Nieznana historia”, reż. Jon Betz, Taggart Siegel,
  13. „Przeżyć: metoda Houellebecqa”, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen,
  14. „Strike a Pose. Tancerze Madonny”, reż. Ester Gould, Reijer Zwaan,
  15. „Safari”, reż. Ulrich Seidl,
  16. „Darmowy lancz”, reż. Christian Tod,
  17. „Pre-crime. Inwigilacja 3.0”, reż. Matthias Heeder, Monika Hielscher,
  18. „Nie jestem twoim murzynem” , reż. Raoul Pec,
  19. „Niemiecki życiorys”, reż. Christian Krönes, Florian Weigensamer, Roland Schrotthofer, Olaf S. Müller,
  20. Bobbi Jene”, reż. Elwira Lind.

 

 Przed nami ostatni seans Akademii Dokumentalnej, na który serdecznie zapraszamy.

Dodatkowe informacje