Fabian Barański drugi w Zagrzebiu

W stolicy Chorwacji - Zagrzebiu, odbyła się pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Świata w wioślarstwie. Nasza czwórka podwójna z Fabianem Barańskim, przygotowująca się do startu w Igrzyskach Olimpijskich, w finale stoczyła walkę o zwycięstwo z Estończykami i tak jak kilka tygodni temu na Mistrzostwach Europy, przegrała na ostatnich pięciuset metrach.

Tym razem różnica na mecie pomiędzy Estonią a Polską wyniosła równą sekundę. Emocjonującą walkę o trzecie miejsce stoczyli Niemcy z Amerykanami. Na ostatnich 200 metrach obie te załogi bardzo naciskały na Polaków. Ostatecznie trzecią pozycję zdobyli Niemcy.

Za trzy tygodnie odbędzie się II edycja Pucharu Świata w Lucernie, która będzie kolejnym sprawdzianem formy dla Fabiana Barańskiego.

Czwórka podwójna: Fabian Barański (pierwszy z prawej), Szymon Pośnik, Wiktor Chabel i Dominik Czaja. Fot. J.Kowacic

Drugą imprezą w weekend, na której startowali zawodnicy Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego były Centralne Regaty Kwalifikacyjne, które odbywały się na torze MALTA w Poznaniu. Impreza ta była pierwszą odsłoną tegorocznego sezonu oraz pierwszą kwalifikacją do reprezentacji na sezon 2021roku.

W konkurencji jedynek juniorek, wśród 53 rywalizujących zawodniczek, klasę pokazała Julia Gęsicka, która uplasowała się na 3 pozycji. Do drugiej zawodniczki, Gabrieli Stefaniak z Posnanii Poznań zabrakło jej 0,6 sekundy.

W finale B piąte miejsce zajęła Magdalena Szprengiel, co dało jej ostatecznie 13 pozycję. Wiktoria Zając była 4 w finale C i wywalczyła 20 pozycję w zawodach.

W konkurencji dwójek bez sterniczki juniorek rywalizowało 18 zespołów. Naszym zawodniczkom w tej konkurencji, siostrom Wiktorii i Weronice Klasińskiej nie udało się przebić do  finału A. Zwyciężając w finale B ostatecznie ukończyły zawody na 9 pozycji.

W jedynkach juniorów walczyło o wejście do finału A 45 zawodników. Bardzo dobrze zaprezentował się Piotr Śliwiński, któremu udało się zakwalifikować do najwyższego finału i który w tym finale zajął siódmą pozycję. Niewiele gorzej zaprezentował się Maciej Sieraczkiewicz, który w finale B przypłynął na czwartej pozycji co dało ostatecznie 12 miejsce w zawodach.

W finale A młodzieżowców wystartował Łukasz Żmudziński. Do ostatnich 300-400 metrów nasz zawodnik wiosłował bardzo dobrze, jednak na samym finiszu zaprzepaścił szansę na kwalifikację, kończąc wyścig na 8 pozycji.