Podsumowanie 2022 roku

Mija rok 2022, 136 sezon wioślarski WTW Włocławek. Jaki był to rok dla naszego klubu? Na pewno bardzo udany. Na naszej stronie internetowej dostępna jest tabela medalowa, która przedstawia zestawienie wyników WTW Włocławek, na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Zachęcam do analizy.

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie jest w trakcie powolnej zmiany pokoleniowej. W kwietniu nastąpiła wymiana Zarządu WTW. Zarządzanie sportem w naszym Towarzystwie pomału przejmuje trener Miłosz Baranowski, który przez kolejne dekady będzie prowadził klub. Wraz ze zmianą pokoleniową na stanowisku trenera, następuje również zmiana pokoleniowa wśród zawodników naszego klubu.

Wracając do wyników sportowych, w sezonie 2022 roku odnotowaliśmy szereg doskonałych osiągnięć.

 

Fabian Barański, najbardziej utytułowany zawodnik WTW Włocłwek, w tym sezonie podniósł poprzeczkę jeszcze wyższej. Świetne występy podczas Wiosennych Centralnych Regatach Kwalifikacyjnych rozpoczęły ten wspaniały sezon. Później były dwa doskonałe starty w zawodach Pucharu Świata w dwójce podwójnej z Mirkiem Ziętarskim, na których polska osada minimalnie przegrywała z braćmi Sinković z Chorwacji. Wydawało się, że dwójka Barański-Ziętarski będzie walczyła o medal w zbliżających się Mistrzostwach Europy, zwłaszcza, że już w 2019 roku wygrali tę konkurencję. Decyzja trenera Aleksandra Wojciechowskiego była inna i na ostatnich zawodach Pucharu Świata w Lucernie Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja zdeklasowali przeciwników w czwórkach podwójnych. Na Mistrzostwach Europy w Monachium Polacy na czwórce podwójnej zdobyli srebrny medal, przegrywając tylko z Włochami. Mistrzostwa Świata w czeskich Racicach, to już popis polskiej czwórki, która imprezę wygrała. Tytuł Mistrza Świata to największy moment w historii naszego klubu. Po ponad stu trzydziestu latach, wioślarz WTW Włocławek stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata Seniorów. Jest to jedno z największych sportowych osiągnięć w historii sportu olimpijskiego we Włocławku. Nie przypominam sobie aby sportowiec z Włocławka zdobył tytuł Mistrza Świata Seniorów w dyscyplinie olimpijskiej. Ale tą analizę pozostawię historykom włocławskiego sportu. W tym miejscu pragnę przypomnieć listę włocławskich medalistów wioślarskich Mistrzostw Świata:

1. Fabian Barański

 • Mistrz Świata Seniorów z 2022 roku
 • Wicemistrz Świata Seniorów z 2019 roku
 • Brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata z 2018 roku

2. Kinga Kantorska

 • Młodzieżowa Wicemistrzyni Świata z 2008 roku
 • Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata z 2009 roku
 • Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata z 2006 roku
 • Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2004 roku

3. Marlena Ertman

 • Młodzieżowa Wicemistrzyni Świata z 2008 roku
 • Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata z 2009 roku

4. Magdalena Madziewicz

 • Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata z 2006 roku
 • Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2004 roku

5. Katarzyna Wołna

 • Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2004 roku

6. Anna Specjalska

 • Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2003 roku

7. Olga Pińska

 • Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2003 roku

 

Rok 2022 był także bardzo udanym sezonem dla Piotra Śliwińskiego, który po doskonałej postawie, najpierw na Mistrzostwach Polski na ergometrach, a później na Wiosennych Centralnych Regatach Kwalifikacyjnych i Międzynarodowych Regatach w Monachium zagwarantował sobie prawo startu w Mistrzostwach Europy Juniorów w Varese. W Varese polska dwójka podwójna, płynąca w składzie: Piotr Śliwiński, Daniel Gałęza spisała się znakomicie zdobywając brązowy medal.            

W lipcowych Mistrzostwach Polski Juniorów, które były sprawdzianem dla reprezentacji przed Mistrzostwami Świata, Piotr Śliwiński i Daniel Gałęza zdecydowanie zwyciężyli konkurencję dwójki podwójnej zdobywając złoty medal. Mistrzostwa Świata nie były już tak udane i naszej dwójce nie udało się zakwalifikować do finału A imprezy. Medal Mistrzostw Europy zwieńczył czteroletni okres pracy w juniorach Piotra Śliwińskiego i potwierdził jego światowy poziom w tej grupie wiekowej. Jesienne Centralne Regaty Kwalifikacyjne w Poznaniu zapoczątkowały ściganie w grupie młodzieżowców. Piotr Śliwiński te zawody może zaliczyć do bardzo udanych. Udowodnił w nich, że należy już do czołówki zawodników młodzieżowych w naszym kraju.

 

Mistrzostwa Polski Juniorów to także świetna postawa naszej dwójki podwójnej juniorek. Julia Gęsicka i Wiktoria Zając od samego początku imprezy mogą mówić o pechu, ponieważ wylosowały, niekorzystny w warunkach bocznego wiatru, szósty tor. Ten szósty tor prześladował naszą dwójkę. Nie było inaczej w finale imprezy. Dzisiaj można już tylko spekulować, co by było gdyby... Srebrny medal zdobyty w świetnym stylu jest także wielką satysfakcją. Zwłaszcza dla Julii Gęsickiej, która borykała się cały czas z problemami zdrowotnymi. Z czołowej zawodniczki sezonu 2021, praktycznie nie było co zbierać... Srebrny medal był symbolicznym przełamaniem złej passy a Jesienne Centralne Regaty Kwalifikacyjne w Poznaniu to popis Julii Gęsickiej, która w swoim debiucie w seniorkach wagi lekkiej zaprezentowała już w pełni swoje możliwości.

Również dla Wiktorii Zając pierwsza część sezonu była niezbyt udana. Decyzja o wiosłowaniu w dwójce bez sterniczki z partnerką z Zawiszy Bydgoszcz była raczej błędem. Dopiero lipcowe Centralne Regaty w Kruszwicy i Mistrzostwa Polski pokazały na co stać naszą zawodniczkę. Sierpniowe, hiszpańskie Regaty Coupe de la Jeunesse były bardzo udane i Wiktoria Zając, wiosłując w reprezentacyjnej czwórce podwójnej, te prestiżowe zawody wygrała.

 

Także bardzo udanie na tej samej imprezie wypadły siostry Wiktoria i Weronika Klasińskie, które zdobyły medal brązowy w swojej koronnej konkurencji, dwójek bez sterniczki. Występ w Hiszpanii był taką wypadkową bardzo dobrych występów naszej dwójki w lipcowych Centralnych Regatach w Kruszwicy. Na Mistrzostwach Polski Juniorów siostry zdobyły po raz kolejny w swej karierze brązowy medal w dwójce bez sterniczki i czwarte miejsce w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej.

 

W sezonie 2022 r. odnotowaliśmy kolejny doskonały występ włocławskiej czwórki podwójnej. Nasi zawodnicy to Mistrzowie Polski Juniorów z lat 2020 i 2021. Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski płynąc w składzie: Maciej Sieraczkiewicz, Filip Niewiadomski, Patryk Sadokierski i Łukasz Żmudziński nie należeli do faworytów imprezy. Dwie czwórki podwójne z Posnanii Poznań oraz załogi AZS Poznań, WTW Warszawa, wszystkie naszpikowane reprezentantami Polski, zdawały się być zdecydowanymi faworytami tej imprezy. To jednak nasi zawodnicy nadawali ton rywalizacji i ulegli jedynie pierwszej czwórce z Posnanii, pozostawiając resztę rywali daleko z tyłu. Nasza czwórka udowodniła, że gdy przychodzi do najważniejszej imprezy sezonu, jest piekielnie mocna i potrafi być groźna dla najlepszych. 

 

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wystawiliśmy czworo zawodników. Tutaj najlepszy wynik odnotowała dwójka podwójna juniorek młodszych. Julii Garbarczyk i Lenie Mrówczyńskiej udało się zakwalifikować do finału imprezy, w którym uplasowały się na szóstej pozycji.

Bardzo blisko finału byli w dwójkach podwójnych Błażej Barański i Wojciech Śliwiński, którzy ostatecznie przypłynęli na drugiej pozycji w finale B. Ten sam wynik osiągnął Błażej Barański w konkurencji jedynek.

Błażej Barański doskonale wystartował na Centralnych Jesiennych Regatach Kwalifikacyjnych wygrywając rywalizację juniorów młodszych w jedynkach i będzie na pewno rozdawał karty w nadchodzącym sezonie.

Błażej Barański, Wojciech Śliwiński, Julia Garbarczyk, Lena Mrówczyńska to zawodnicy młodszego pokolenia, którzy pod okiem trenera Miłosza Baranowskiego będą w najbliższym czasie stanowić o sile naszego klubu. Ponadto do wyróżniających się zawodników należą m.in. Bartosz Wichrowski, Borys Biernacki, Kasper Rypiński, Alan Świątkowski i Adrian Małkowski.

Na pewno młodsze pokolenie naszych wioślarzy czeka dużo pracy aby dorównać swym starszym koleżankom i kolegom ale jak to mawiał śp. trener Tadeusz Gawrysiak „nie święci garnki lepią.

I tego na pewno powinniśmy się trzymać w nadchodzącym 2023 roku.

 

 

                                                                                                                                                             Trener WTW

Krzysztof Gabryelewicz

 

Dodatkowe informacje