Ulica Tadeusz Gawrysiaka
- Szczegóły
Miło nam poinformować, że Rada Miasta Włocławka uznała zasługi naszego wieloletniego trenera Tadeusza Gawrysiaka. Jeszcze poprzedni prezes Towarzystwa Kazimierz Sikorski, rozpoczął starania aby bezimienny dotąd łącznik ulic Piwnej i Fabrycznej nazwać imieniem wybitnego trenera WTW. Uchwała z 26. marca 2024 roku zwieńczyła te starania sukcesem.
Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do upamiętnia Tadeusza Gawrysiaka zmarłego w 2015 roku, wieloletniego członka i działacza, trenera Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w latach 1960-2002. Członek honorowy klubu od roku 2006. Wychowawca wielu pokoleń włocławskich wioślarzy. Przez 42 lata pracy w klubie był współtwórcą ośmiu tytułów Mistrza Polski. Dziewięciu jego wychowanków reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Świata: Jarosław Biegała, Bogusław Białkowski, Wiesław Grzelak, Krzysztof Więczkowski, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Nowak, Cezary Mrozowicz, Adrian Stasiewicz, Adam Władek.
Pracę trenera rozpoczął w 1960 roku, w bardzo trudnym dla włocławskiego wioślarstwa okresie. W latach pięćdziesiątych próbowano zlikwidować wioślarstwo w naszym mieście z powodów ideologicznych. Tadeusz Gawrysiak pracę rozpoczął zarówno od odbudowy taboru pływającego jak i rozszerzenia ilości trenujących. Z każdym rokiem przybywało zawodników, a co za tym idzie, z każdym rokiem wyniki uzyskiwane przez naszych wioślarzy były coraz lepsze.
Pierwszy po wojnie znaczący sukces odnieśli nasi wioślarze pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka w 1968 r. Czwórka ze sternikiem w składzie: Andrzej Lubański, Henryk Lubański, Wojciech Maderski, Marek Karolak, sternik Andrzej Poznański zdobyła tytuł wicemistrzów Polski Juniorów.
Największe sukcesy osady trenowane przez Tadeusza Gawrysiaka święciły w latach siedemdziesiątych.
Pierwszy tytuł Mistrzów Polski dla naszych wioślarzy w 1972 r. pod wodzą Tadeusza Gawrysiaka, zdobyła czwórka ze sternikiem juniorów: Mieczysław Torcz, Andrzej Strzelecki, Andrzej Brenda, Sławomir Maik, sternik Mariusz Konarski.
Lata siedemdziesiąte, to także starty na Mistrzostwach Świata. W 1974 roku Jarosław Biegała i Bogdan Białkowski zdobyli 5. miejsce w ósemkach juniorów, w 1976 Wiesław Grzelak i Krzysztof Więczkowski, także w ósemkach uplasowali się na 11. miejscu.
W 1976 roku wielki sukces ósemki (Dariusz Dorsz, Krzysztof Gabryelewicz, Dariusz Koźmiński, Ryszard Grzeszkiewicz, Krzysztof Kolanowski, Marek Lewandowski, Grzegorz Stankiewicz, Andrzej Woźnicki, ster. Piotr Kołodziejczak), która zdobyła jedyny w XX wieku tytuł Mistrzów Polski w tej konkurenci. Lata 1979 i 1980 to tytuły Mistrzów Polski najlepszej osady Tadeusza Gawrysiaka - dwójki ze sternikiem w składzie: Krzysztof Gabryelewicz, Grzegorz Dudziński, sternik Mirosław Nakonowski.
Lata osiemdziesiąte, to stulecie i reaktywacja Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. W powyższym wydarzeniu bardzo duży udział miał trener Tadeusz Gawrysiak.
W latach dziewięćdziesiątych, u schyłku kariery trenerskiej, Tadeusz Gawrysiak odniósł również wiele znaczących sukcesów. Wychowankiem trenera był Dariusz Nowak, reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów, późniejszy uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach.
Ostatnią znakomitą osadą, prowadzoną przez trenera Tadeusza Gawrysiaka była dwójka: Adrian Stasiewicz, Adam Władek. Zawodnicy Ci osiągnęli finał Mistrzostw Świata Juniorów w Zagrzebiu (V m-ce ) w 2000 r. w konkurencji ósemek.
Ostatni medal zawodników Tadeusza Gawrysiaka to brąz wywalczony przez Jarosława Kapelińskiego i Kamila Szepczyńskiego w dwójce podwójnej wagi lekkiej na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2002 roku.
Tadeusz Gawrysiak to nie tylko znakomity trener ale także działacz i wychowawca wielu pokoleń włocławskiej młodzieży. Dzisiaj wychowanków T. Gawrysiaka spotkać można na wszystkich kontynentach.
Trener Tadeusz Gawrysiak na fotografii