Izabela Trojanowska zaprasza na film
- Szczegóły
Izabela Trojanowska serdecznie zaprasza na kolejny seans filmowy w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ósemka”. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć film Ariego Folmana pt. „Kongres”. Projekcja będzie miała miejsce już 21 listopada we włocławskim MULTIKINIE.
KONGRES
Niezapomniany. Fascynujący. Wizjonerski. Przyprawiający o zawrót głowy. Takie oceny zbiera w mediach nowy film Ariego Folmana, autora głośnego „Walca z Baszirem” z 2008 roku. „Kongres” jest filmem nietypowym, zaskakującym i intrygującym. To wielopłaszczyznowa historia z otwartym zakończeniem. Folman przez 4 lata pracował nad adaptacją opowiadania Stanisława Lema „Kongres futurologiczny”, mieszając prawdziwe zdjęcia z animowanymi obrazami, a "Kongres" będący autorską interpretacją lemowskiego opowiadania jest najbardziej ambitnym przedsięwzięciem w jego karierze.
W roli głównej występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti, Jon Hamm i Danny Huston. Za stronę wizualną „Kongresu” odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane zrealizowało polskie Orange Studio w Bielsku-Białej.
Folman jest wielkim miłośnikiem prozy Lema. O jego twórczości mówi „Lem, zaliczający się do grona największych proroków i filozofów science-fiction, nawet nie wyobrażał sobie, jak bardzo jego wizja może być aktualna na początku trzeciego tysiąclecia”. Z opowiadania wyłania się świat przyszłości, podporządkowany producentom środków farmaceutycznych. W wizji Lema wielkie koncerny sprawują kontrolę nad ludzkimi emocjami: miłością, pożądaniem, zazdrością i strachem przed śmiercią.
W wywiadzie, mówiąc o swoim filmie Ari Folman przyznaje, że ,,na pewno nie ma nic z Lema w pierwszej części filmu, w drugiej jest zdecydowanie inaczej, ale „Kongres futurologiczny” wykorzystuję raczej jako źródło inspiracji, a nie jako podstawę scenariusza. Prezentuję moją wizję przyszłości, którą ukształtowałem jednak w dużej mierze pod wpływem lektury Lema" Jest to historia aktorki, która sprzedała swój wizerunek pewnemu studiu filmowemu. Została zeskanowana elektronicznie przy użyciu specjalnych technik. Utrwalona w ten sposób na zawsze jej postać rozpoczęła niejako nowe, wirtualne życie. Po nabyciu praw do postaci, studio filmowe może więc produkować filmy, korzystając ze swego elektronicznego archiwum postaci aktorskich. I prawdziwi aktorzy nie są już w ogóle potrzebni. To pierwsza część filmu. W drugiej przenosimy się dwadzieścia lat w przyszłość. Akcja rozgrywa się w świecie animowanym, w fikcyjnym mieście, gdzie znajduje się siedziba owej wytwórni filmowej. Rozrosła się, jest ogromnym konglomeratem nie tylko rozrywkowym, ale ma też interesy w innych branżach, zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym. Wyprodukowała też wiele filmów z wykorzystaniem technik komputerowych, posługując się elektronicznym wizerunkiem owej aktorki. Filmy okazały się hitami, a ona gwiazdą. Nie uczestniczy jednak w tym sukcesie. Ma 65 lat, zmieniła się fizycznie i nikt jej nie rozpoznaje. Nie radzi sobie z tą sytuacją. Czuje się oszukana i próbuje odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość. Bierze udział w kongresie futurologów zorganizowanym przez ową wytwórnię filmową.
Ari Folman zabiera nas w swoim filmie w podróż inteligentną, budując napięcie cegiełka po cegiełce. To bardzo ważny film o zagrożeniach płynących z postępującego technologicznego rozwoju, niepokojąca wizja przyszłości, uparte poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o naszą przyszłość. To świetna okazja do zastanowienia się i sprowokowania długich i intensywnych dyskusji na temat dzisiejszego świata. Czy będziemy dążyć do zaspokajania własnych potrzeb za wszelką cenę, przekraczając granice zdrowego rozsądku? A może już to robimy...?
DKF „Ósemka” zaprasza na seans 21 listopada 2013 r. o godzinie 19:00.
Bilety w cenie 8 zł, do nabycia przed seansem.